Hristiyanlığı, tanrıbilimi ve Kutsal Kitap’ı daha iyi anlayabilmek için genel kaynaklar.

“Neden Müjde Diyorlar” Broşürü

İsa Mesih hakkındaki tebliğe neden “müjde” denir? Bu neden iyi haberdir? Ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu broşür bu soruları cevaplar.

Kısaca İnancımız

İnancımızın ana hatlarını içeren bu sayfa, Kutsal Kitap’ta öğretilen teolojinin 10 temel kategorisinin kısa bir özetidir. Kutsal Yazılar üzerine tümevarımsal bir çalışmadan doğmuştur. Bu notları, imanlılara neye inandıklarını anlamalarına yardımcı olması amacıyla sunuyoruz. Bunları okumanın ve Kutsal Yazılar üzerinde derin düşünmenin, kardeşlerimizin “Tanrı’yı bütün yürekleri, canları ve akılları ile sevme” arzularını derinleştirmesini umuyoruz.

Kullanılışlı Listeler

Burada ruhsal ve günlük hayatınızla ilgili konular hakkındaki listeler bulabilirsiniz. Her bir PDF dosyası ayrı bir liste içerir.

Kurtuluşun Gelişimi Grafiği

J.M. Diener’in Eski Antlaşma’ya Dair Düşünceler kitabında yayımlanan “Çerçevesiz Olmaz: Derin Bir Kutsal Kitap Anlayışı için Kaçınılmaz Temel” bölümünde bulunan kurtuluşun gelişimi grafiğinin yüksek çözünürlüklü hali. PDF veya resim dosyası olarak buradan indirilebilir. Grafiğin Telif Hakları © 2017 J.M. Diener. Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı‘na (CC BY-NC 4.0) dayalı olarak kullanabilirsiniz.

Kutsal Kitap’taki Kitapların Yazılış Tarihleri: İki Tablo

Kutsal Kitap’ı yorumlamak hem bir sanat hem de bir bilim dalıdır. Yorum biliminin bilimsel yanını uygun bir şekilde yerine getirmek için yorum bilimcinin Kutsal Kitap’ın 66 kitaplarının kimin tarafından, ne zaman ve kime yazıldıklarını bilmelidir. Aşağıdaki dosyanın içindeki bulunan tablolar bu soruları kuş bakışı olarak yanıtlar.